poniedziałek, 31 maja 2010

Reforma ortografii

Polska ortografia jest zbyt trudna i nie ma żadnego sensownego zastosowania. 

  • Służy do katowania dzieci dyktandami, ten czas mógłby być wykorzystany na sensowne rzeczy np podbudowę patriotyzmu.
  • Utrudnia ona naukę języka pisanego/czytanego obcokrajowcom.

W pierwszym przypadku wystarczy ustawowo zakazać robienia dyktand w szkołach państwowych. Ułatwienie nauki języka dla obcokrajowców jest dość ważne ponieważ Anglicy mają problem z dogadaniem się z Polakami na wyspach. Przecież nie można wymagać od polaków nauki angielskiego. Dla Anglików wystarczy wystarczy program konwertujący, zamieniający polski tekst na coś odczytywanego. 

Nie ma sensu iść na półśrodki i warto rozważyć reformę:

rz->ż
ó->u
ch->h


Problem pojawia się z wyrazem drzewo ponieważ w nowym zapisie brzmieć będzie dżewo. Dlatego pojawiły się propozycje  by zastąpić dwuznak przez literę ǯ.
np. dżdżownica -> ǯǯownica
Oczywiście można też zastąpić dż dwuznakiem dx lub 'd/' by nie trzeba było przerabiać czcionek i zmieniać układu klawiatury. Nie jest to rozwiązanie eleganckie.

Są to tylko minimalne propozycje, które nie utrudnią odczytania nowych tekstów dla starszych osób. Można by było zastąpić sz i cz nowymi literami, a litery ą, ę, zastąpić dwuznakami. Zmiany te zbytnio odmieniły by zapis, utrudniając przestawienie się na nowy system.

Proszę o Wasze propozycje poprawek ortografii.

W najbliższym czasie przedstawię projekt ustawy dla JKM i od tego czy pomysł poprze uzależnię głosowanie na niego w wyborach prezydenckich.

piątek, 28 maja 2010

Języki u zwierząt

Większość gatunków zwierząt nie posługuje się mową. Wyjątkiem stanowią delfiny. Zauważono, że mogą one prowadzić konwersacje ze sobą nawet przez połączenia telefoniczne przepuszczające wyższe częstotliwości. Używają też języku ciała(głównie gesty przy pomocy płetw). Są pewne sugestie, że wieloryby też mają mowę i ich pieśni składają się ze słów mających znaczenie (w przeciwieństwie do śpiewu ptaków). Próbowano też nauczać goryle języka migowego. Goryl o imieniu Koko opanował 1000 słów języka migowego oraz potrafił zrozumieć 2000 z mówionego języka angielskiego. Pszczoły też mają system komunikacji który można nazwać językiem (taniec pszczół). Wszystkie zwierzęta posługujące się językiem wymierają, głównie z winy człowieka, tylko wymieranie pszczół jest zagadką.

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach