piątek, 24 lipca 2009

skwantowany czas

Stary żart fizyków:
- Czy czas jest zkwantowany?
- To zależy czy masz zegarek z sekundnikiem czy bez.

W swoim wpisie 'Fizykalny dowod ze czas uplywa skokami' Jan Pająk przedstawia dowód na to że czas jest skwantowany. Rozumowanie jego opiera się na tym że patrząc na rozpędzające się do dużych prędkości koło ze szprychami w pewnym momencie zauważymy że się zatrzymuje, a później odniesiemy wrażenie że kręci się w drugą stronę. Po prostu mózg analizuje kolejne ‘klatki filmu’ i uznaje jedną szprychę za zupełnie inną i po tym wnioskuje że obrót nastąpił w innym kierunku niż w rzeczywistości ma to miejsce.

Strzałka wskazuje prawdziwy kierunek ruchu. Kierunek dostrzegany jest odwrotny, ponieważ mózg myli pomiędzy fazami a-b szprychy 1 i 4, a pomiędzy fazami c-d szprychy 4-3.

Według JP jest to dowód na skokowy upływ czasu. Jednak mechanizm powstawania tego złudzenia jest zupełnie inny, a wiąże się z budową oka. Oczy ssaków mają mięśnie które drgają z dużą częstotliwością i to one są odpowiedzialne za generowanie ‘klatek filmu’. Siatkówka może reagować tylko na zmienne obrazy (mięśnie te wymuszają zmianę obrazu). Płazy nie mają tych mięśni i widzą obiekt tylko gdy się porusza lub same się poruszają. Żabie to nie przeszkadza w polowaniu na muchy. Wikipedia (link - oko) podaje że oko ludzkie nie rejestruje błysków o częstotliwości powyżej 45–53Hz, dlatego widzimy światło świetlówki jako ciągłe. Podejrzewam że odpowiada za to ten sam mechanizm.
Jan Pająk przewiduje że wraz z wiekiem może zmięć się częstotliwość tworzenia ‘klatek filmu’, rzeczywiście może to nastąpić ale będzie wynikać z uwagi na zmęczenie mięśni, a nie ze zmiany upływu czasu. Podejrzewam że częstotliwości ta będzie wzrastać u osób zestresowanych (napięcie mięśni).

Spotkałem się też z innym wytłumaczeniem powstawania efektu 'klatek filmu', odpowiada za to zjawisko pulsowanie sztucznego światła (żarówki, świetlówki). Jeżeli rzeczywiście jest to prawdą to przy świetle dziennym efekt nie wystąpi, można to w miarę łatwo sprawdzić.

Dla osób zainteresowanych widzeniem u żab polecam rodział 7 WHAT THE FROG'S EYE TELLS THE FROG'S BRAIN z pracy The Mind: Biological Approaches to its Functions.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz