czwartek, 11 stycznia 2018

Uruchamianie gier z Amigi na Windows za pomocą emulatora WinUAE

Granie w przeglądarce WWW

Sterowanie: Klawisze strzałek, prawy shift (fire)

Wady: Nie można zapisać stanu gry, nie można wymienić dyskietki, niektóre gry nie działają lub ich brak.

TheCompany

Na stronie thecompany jest duża ilość gier Amigowych. Każda gra to .EXE z zaszytym i skonfigurowanym emulatorem. Działa na Windows 10 i prawdopodobnie 11. To prosta metoda uruchamiania gier, bez bawienie się z konfiguracją emulatora. 
Wady: Nie można zapisać stanu gry, brak części gier

GamesNostalgia

Na stronie gamesnostalgia.com są już skonfigurowane gry z emulatorem. Pobierasz, rozpakowujesz, dwukrotnie klikasz na plik .bat i gra się uruchamia. 
Wady: Czasami zapis stanu gry nie działa, brak części gier

WinUAE

Emulator WinUAE to najlepsza metoda uruchamiania gier z Amigi pod Windows, ale dość skomplikowana. 
1. Instalujesz program WinUAE
2. Przechodzisz na zakładkę Quickstart i wybierasz Model A1200 dla gier AGA, dla pozostałych Model A500 (Amiga 500) z konfiguracją 512 KB Chip + 512 KB Slow Ram.
3. W Emulated Floppy Drivers wciskasz Eject i wkładasz plik dyskietki (rozszerzenie .ADF)
4. Wciskasz start i grasz.

Większość gier wymaga Kickstart 1.3 (A500) lub 3.1 (A1200). Musisz w internecie znaleźć plik "Kickstart ROM v3.1 rev 40.63" i "Kickstart ROM v1.3 rev 34.5". Mogą być inne wersje.
Przechodzimy na zakładkę Paths, wskazujemy folder z Kickstartami  (Tam nazywa się to System ROMs). I wciskamy Rescan ROMs.

Normalnie gra się za pomocą klawiatury numerycznej  która emuluje joystick (0 i 5 to fire). Jest to niewygodne więc należy przejść na zakładkę Geme and IO Ports. I port 1 zmienić na  Keyboard Layout B (klawisze strzałek i prawy ctrl zamiast Fire).

Jeśli chcesz w czasie gry wymienić dyskietkę wciskasz F12. Tak samo jak chcesz wyjść z emulatora lub zmienić jakieś opcje. Prawy SHIFT+TAB przełącza na inną aplikację (odzyskanie kursora myszki). 

Zalety: można bez problemu zapisywać stan gry w dowolnym momencie. F12->Host->Misc->State files.

Jeśli gra jest za szybka to można zmniejszyć jej prędkość. F12->Host Display->FPS adj.: i ustawiamy np. 30 klatek. Oczywiście grę można też przyśpieszyć np. The Settlers jest strasznie ślamazarna. 

Skąd brać obrazy amigowych dyskietek (pliki ADF)?

Polecam stronę planetemu.net lub amigaeu.com.

FS-UAE

FS-UAE to konkurencja dla WinUAE. To prosty w obsłudze launcher do gier. Wskazujesz mu folder z plikami gier, on je skanuje i pokazuje Ci listę gier które znalazł. Taką grę można uruchomić kliknięciem bez dodatkowej konfiguracji.

Żeby to zadziałało należy najpierw zarejestrować się na pewnej stronie stronie, by program pobrał bazę gier, oraz zaimportować romy (KickStarty).


Film instruktażowy po angielsku jak skonfigurować FS-UAE:




Zaletą FS-UAE jest proste uruchamianie gier "zainstalowanych" na twardym  amigowym dysku przez WHDLoad.  Ładowanie gier z obrazów dyskietek jest czasochłonne, dlatego takie zainstalowane gry są lepsze. 
Gry "zainstalowane" przez WHDLoad znajdziesz na stronie whdownload.com.
Wadą FS-UAE jest, że nie umiem na nim zapisać stanu gry, nie chciało mi się szukać jak to zrobić i wróciłem do WinUAE. Radzę wam też używać WinUAE.

















2 komentarze:

  1. 68k debugger profiler for Amiga https://github.com/alpine9000/engine9000-public/releases

    OdpowiedzUsuń
  2. Instalacja Workbench and WHDLoad https://www.youtube.com/watch?v=-KgMSbm6SZw&t=751s

    OdpowiedzUsuń